Najpopularniejsze taśmy uszczelniające – gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Najpopularniejsze taśmy uszczelniające – gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Taśma jest dla wielu osób przydatnym narzędziem, przeznaczonym do wykonywania mało skomplikowanych łączeń i napraw. Niejednokrotnie zdarza się zaklejać nią paczki bądź przylepiać kartki czy plakaty. Niewielka część osób zdaje sobie jednak sprawę z faktu, iż produkt ten posiada ogrom zastosowań w nawet najbardziej wymagających branżach przemysłowych. Odpowiednio wykonany, może pełnić rolę uszczelniacza i izolatora, a także podlegać sporym wartościom obciążenia mechanicznego. Ważne jest jednak odpowiednie dopasowanie taśmy do przeznaczenia, poprzez dobór solidnego nośnika i znajdującej się na nim powłoki klejącej.

W poniższym wpisie postaramy się wymienić najpopularniejsze taśmy o zastosowaniu uszczelniającym, używane zarówno w warunkach domowych, jak i w bardziej zaawansowanych branżach. Zapraszamy!

Taśmy piankowe – doskonała forma uszczelnienia dla wybranych czynników

Mówi się o nich jako o uszczelniaczach o mniej zaawansowanym przeznaczeniu. Stosowane są co prawda w niektórych branżach przemysłowych, choć znacznie częściej spotyka się je w warunkach mieszkalnych. To produkty o nośniku wykonanym z pianki, a dokładniej polietylenu lub EPDM. Ich zadaniem jest w większości przypadków uszczelnienie powierzchni poprzez nieprzepuszczanie wilgoci, kurzu czy powietrza. Trzeba więc zaznaczyć, iż pełnią rolę hydro- oraz termoizolacyjną dla wielu szczelin znajdujących się w okolicy drzwi i okien.

To produkty odporne na działanie różnego rodzaju kwasów, chemikaliów czy nawet promieniowania UV. Głównie z tego względu używa się ich w niektórych branżach współczesnego przemysłu. Znajdują zastosowanie przy montażu paneli fotowoltaicznych oraz w przemyśle okiennym. Pianki APTK/EPDM są używane także przy produkcji drzwi.

Taśmy butylowe – solidna izolacja w połączeniu z elastycznością

Trzeba przyznać, iż taśmy butylowe stosowane są już w najbardziej wymagających branżach jak budownictwo czy motoryzacja. Jak sama nazwa mówi, tworzone są z butylu – materiału uzyskiwanego na skutek polimeryzacji izobutylenu. Sam proces brzmi dość mocno skomplikowanie, jednak tylko w ten sposób możliwe jest uzyskanie taśmy o tak solidnych właściwościach, jakimi odznacza się dany produkt. Do zalet z pewnością można zaliczyć wysoką elastyczność, a zarazem trwałość materiału. Pomimo znakomitych właściwości uszczelniających, nośnik może wytrzymać naprawdę solidne obciążenia mechaniczne.

Taśmą butylową śmiało można izolować dachy, rury, okna, a nawet elewacje. Stosując je monter ma pewność, że będą służyć przez długie lata, a dzięki agresywnemu klejowi, ciężko jakiemukolwiek czynnikowi będzie je odlepić.

Taśmy do poliwęglanu komorowego – świetne dla wiat i daszków

Coraz więcej wiat samochodowych bądź daszków umieszczanych przed wejściem do domu, wykonanych jest z poliwęglanu komorowego. To materiał lekki, wytrzymały oraz dobrze przepuszczający światło słoneczne. Istotną jego częścią są komory, które należy w odpowiedni sposób zaizolować. Do tego celu przeznaczona jest taśma polipropylenowa, posiadająca klej wyłącznie we wskazanych miejscach i dokładnie oznakowana. Zapobiega przenikaniu wilgoci, wody i brudu w głąb materiału, dzięki czemu inwestor może przez dłuższy czas cieszyć się nienagannym wyglądem swojego daszka.

Materiał zewnętrzny

Podobało się? Pokaż znajomym